שאלות ותשובות

לחצו על שאלה בכדי להציג את התשובת.

בחר מוצר: אֵוָואפּוֹ-רַאסט נוזל   |   אֵוָואפּוֹ-רַאסט גֵ'ל   |   רַאסט-בּלוק

אֵוָואפּוֹ-רַאסט נוזל

אֵוָואפּוֹ-רַאסט עובד בשיטת כלָציה. כלָציה הינו תהליך בו מולקולה סינטטית ארוכה מתחברת למתכות ומחזיקה אותן בתמיסה. רוב חומרי הכלָציה מתחברים למתכות רבות. הרכיב הפעיל באֵוָואפּוֹ-רַאסט, לעומת זאת, מתחבר לברזל בלבד. האֵוָואפּוֹ-רַאסט הונדס כך שיהיה מספיק חזק בכדי לנתק מולקולות של ברזל מחומצן (חלודה) מאטומי ברזל, אבל חלש מכדי לנתק אותן מפלדה או יציקת ברזל, שם האטומים מחוברים בצורה חזקה הרבה יותר. לאחר שהחלודה מנותקת מהברזל, מולקולה אורגנית מכילה גופרית מנתקת את אטומי הברזל שבחלודה מהרכיב הפעיל ובכך משתחר הרכיב הפעיל להמשיך לעבוד. לכן ניתן לעבוד עם אֵוָואפּוֹ-רַאסט עשרות פעמים ואף יותר.

יש לעיין בעמוד "הוראות שימוש" שבאתר.

לא. אין צורך לא בכפפות ולא במשקפי מגן משום שאֵוָואפּוֹ-רַאסט אינו חומצתי או קורוסיבי. ניתן לעיין בעמוד "מידע בטיחותי" באתר.

לאֵוָואפּוֹ-רַאסט חיי מדף אינסופיים, ככל שלא מתאדה. למרות זאת, לאחר השימוש הראשוני יתכן שיקוצר אורך חיי המוצר. חשוב לשמור במיכל סגור ובמקום מוצל, ולמנוע את הקפאתו.

לגבי מספר השימושים, גלון אחד של אֵוָואפּוֹ-רַאסט יכול להסיר כ-225 גרם של חלודה יבשה טהורה. חלודה שוקלת רק כ-6% מפלדה, ולכן מדובר בחיי עבודה משמעותיים. אפשר להאריך את זמן השימוש באֵוָואפּוֹ-רַאסט בדרכים הבאות:
1. להקפיד על ניקוי חפצים לפני הכנסתם לטבילה, במיוחד מלכלוך גס כמו אדמה ופירורי חלודה.
2. למנוע את התאדות החומר ע"י כיסוי אמבט הטבילה בעת השימוש (לדוגמה בניילון נצמד). אם בכל זאת מתאדה חלק מהחומר, ניתן להוסיף מי ברז עד לקבלת הנפח המקורי. ניתן לעשות זאת משום שהאֵוָואפּוֹ-רַאסט עצמו לא מתאדה- רק המים בתמיסה מתאדים.
3. ניתן להעביר אֵוָואפּוֹ-רַאסט מלוכלך במיוחד דרך מסנן, לדוגמא פילטר קפה, כדי להוציא חלק מהלכלוכים שהצטברו בו. לניקוי זה תהיה השפעה מינימלית על תוחלת החיים של המוצר.

הנוזל יהפוך לשחור לגמרי וכבר לא יסיר חלודה. המשקל הסגולי שלו ישתנה מ1.042 ל1.085. הדרך הכי טובה לדעת אם הנוזל אינו שמיש היא לטבול בו חפץ חלוד ולבחון האם הוא עדיין מסיר חלודה.

אֵוָואפּוֹ-רַאסט הינו מוצר ירוק. לאחר תום השימוש (כאשר התמיסה כבר אינה מסירה חלודה) ניתן לשפוך לאסלה. ניתן גם לעשות שימוש חוזר במיכל לאחר שטיפה.

לא לחלוטין. אֵוָואפּוֹ-רַאסט מכיל דטרגנטים (סבונים) עדינים שעוזרים לחדור שמנים ולכלוכים. למרות זאת, לכלוכים אלה מאטים את קצב הסרת החלודה - האֵוָואפּוֹ-רַאסט חייב לחדור עד לחלודה לפני שיוכל להתחיל להסיר אותה. לכלוכים אלה גם יקצרו את חיי השימוש באֵוָואפּוֹ-רַאסט. מכל הסיבות האלה, עדיף בכל זאת לנקות חפצים לפני טבילתם.

גריז, לעומת זאת, כן חייבים להוריד לפני הטבילה, כי הוא יחסום הגעת אֵוָואפּוֹ-רַאסט אל החלודה. במקרה ונוקו בתמיסה חפצים ועליהם חומרים מזהמים יש להתנהג בהתאם.

כן ולא.

לפעמים תשאר קצת חלודה בשקעים וחריצים גם לאחר טבילה. במקרים כאלה יש לשטוף את החפץ במים ולהחזיר לטבילה ושאריות החלודה יוסרו.

חשוב להקפיד על שטיפת החפץ לאחר ההוצאה מאמבט הטבילה. יהיו מולקולות של ברזל בשאריות התמיסה שעל החפץ והם יקדמו תהליך מחודש של החלדה אם לא יורדו בשטיפה.

רצוי גם לשקול ציפוי/צבע כלשהו למניעת החלדה עתידית. ניתן להגן לטווח קצר של עד כשבועיים ע"י טבילה מהירה חזרה באמבט אֵוָואפּוֹ-רַאסט, או לטווח של עד כשנה בעזרת רַאסט-בלוק.

תוכלו לרכוש אֵוָואפּוֹ-רַאסט גֵ'ל, שהומצא בשביל חפצים שלא ניתנים לטבילה. אפשר גם לרכוש עוד אֵוָואפּוֹ-רַאסט כדי שיהיה מספיק 😉.

אם בכל זאת תרצו להשתמש באֵוָואפּוֹ-רַאסט נוזלי, יש דרך, אך היא עלולה להיות קצת פחות אפקטיבית. קחו מגבת נייר עבה (כמה שיותר עבה יותר טוב) והרטיבו אותה באֵוָואפּוֹ-רַאסט. הניחו את מגבת הנייר על גבי החפץ ממנו תרצו להוריד את החלודה. חשוב לדאוג שמגבת הנייר תהיה במגע עם כל מקום שתרצו לנקות. כסו את מגבת הנייר בפלסטיק, לדוגמא ניילון נצמד, והדביקו את הקצוות כך שהנוזל לא יוכל  להתאדות. חשוב שמגבת הנייר תשאר רטובה לאורך כל הטיפול. שימו לב: שיטה זו עלולה להשאיר כתמים על החפץ ממנו מסירים את החלודה ולכן היא אינה מומלצת למשטחים שלא יכוסו בצבע. כתמים אלה הינם קוסמטיים בלבד, ונובעים מריאקציה בין ברזל לאֵוָואפּוֹ-רַאסט לחמצן - כאשר החפץ טבול לחלוטין בתוך האֵוָואפּוֹ-רַאסט הנוזלי אין חמצן זמין לריאקציה זו. לחצו לתמונה של כתמים שנבעו משיטה זו.

 

השכבה השחורה הינה פחמן מהפלדה. פלדה עשויה משילוב של ברזל ופחמן. במקרים מסוימים פלדה תשחיר לאחר הסרת חלודה בעזרת אֵוָואפּוֹ-רַאסט. זהו תהליך טבעי שנקרא "נדידת פחמן". הפחמן מהפלדה נע (או "נודד") מתוך החפץ אל הדופן. הסרת חלודה (ברזל מחומצן) מורידה את יחס הברזל לפחמן שבפלדה, ומשאירה משקעי פחמן על דופן החפץ - במיוחד בשקעים וחריצים. משקעים אלה גורמים להשחרת החפץ, אך נדידת הפחמן לא אמורה לפגוע בחומר - היא רק תוצאה של נדידת הפחמן מפנים החפץ לדופנו.

מכיון שאֵוָואפּוֹ-רַאסט הוא מסיר חלודה אפקטיבי במיוחד, הוא עלול לגרום לתהליך נדידת הפחמן. אֵוָואפּוֹ-רַאסט אינו מסיר החלודה היחיד שגורם לזה. גם מסירי חלודה אחרים גורמים לנדידת פחמן - ההבדל הוא שבשונה ממסירי חלודה חומצתיים (שגם גורמים לנדידה וגם מפרקים את השכבה השחורה), אֵוָואפּוֹ-רַאסט אינו מחליש או מפרק את הפלדה עצמה. בנוסף, אֵוָואפּוֹ-רַאסט לא ישחיר פלדות דלות פחמן.

שטיפה והברשה עדינה, מיד לאחר ההוצאה מטבילה, יסירו לרוב את השכבה השחורה ויעזרו למנוע את הצטברותה בשקעים וחריצים.

יש מספר דברים שניתן לעשות בכדי למנוע או למזער את ההשפעות של נדידת פחמן. קודם כל, עדיף להוציא חפצי פלדה עם רמה גבוהה של פחמן מטבילה מייד לאחר שהחלודה נעלמת. שנית, חשוב להקפיד לשטוף את החפץ לאחר הוצאתו מטבילה. בנוסף, אפשר לבצע ניסוי של דילול האֵוָואפּוֹ-רַאסט במים בכדי לקבל תמיסה עדינה יותר. תמיסה מדוללת זו תעבוד יותר לאט, אך יתכן שתמזער את השפעת נדידת הפחמן. ברוב הגדול של המקרים אין צורך להשקיע מאמץ למניעת נדידת פחמן כי חוץ במקרים מאוד מסוימים היא לא מזיקה.

לא. אֵוָואפּוֹ-רַאסט לא יפגע בעץ, זכוכית, גומי, פלסטיק, PVC ורוב החומרים האחרים. אפשר לדוגמא לטבול סכין מטבח חלודה ועליה ידית עץ ללא חשש שהעץ ייפגע. עם זאת, יש לבצע ניסוי על פינה נסתרת לפני השימוש.

יתכן שתמיסת אֵוָואפּוֹ-רַאסט בה השתמשו כבר מספר פעמים בעבר תכתים קלות חומרים ספיגים (כמו סוגים מסוימים של עץ), אך מדובר בתופעה מאוד יוצאת דופן.

לא. אֵוָואפּוֹ-רַאסט יסיר רק חלודה מברזל ופלדה. למרות זאת, אֵוָואפּוֹ-רַאסט לא יפגע במתכות אחרות.

כן. אֵוָואפּוֹ-רַאסט יסיר ציפויים אלה תוך כ-30 דקות. אלגון (אנודיזציה) לא ייפגע. צבע לא תפגע אם אינו תחמצת (מכיל חמצן) ובתנאי שאין מתחתיו חלודה.

אֵוָואפּוֹ-רַאסט נוזלי משווק בישראל בבקבוקי ליטר, מיכלי גלון ובדליים של חמישה גלון. נבחנת האפשרות לייבא עוד גדלים.

אֵוָואפּוֹ-רַאסט עובד הכי טוב כשהחפץ טבול בו לחלוטין. כשמשפריצים את החומר על משטחים חלודים, החומר יתאדה הרבה לפני שיש לאֵוָואפּוֹ-רַאסט זמן לעבוד.

למרות זאת, אם יש שכבת חלודה שטחית מאוד על משטח ניתן לנסות להשפריץ עליו כמות נדיבה של אֵוָואפּוֹ-רַאסט נוזלי ולנגב. ככל שיש יותר זמן מגע בין המשטח לאֵוָואפּוֹ-רַאסט, ההשפעה תהיה חזקה יותר.

ברמת העקרון אֵוָואפּוֹ-רַאסט אינו רעיל או קורוסיבי ולכן לא נשקפת סכנה אם הוא נכנס לעין או לפה, אך ליתר בטחון ממליצים לגשת לטיפול רפואי. ניתן להראות לצוות הרפואי את העמוד "מידע בטיחותי" שבאתר.

רמת הPH של אֵוָואפּוֹ-רַאסט הינו 6.1. כלומר, ניטרלי כמעט לחלוטין. זאת בניגוד לרוב מסירי החלודה שהם חומצתיים במיוחד. לצורך השוואה, למים יש PH של 7.0 (ניטרלי) ולקוקה-קולה PH של 3.0-4.0 - כלומר חומצתית יותר באופן משמעותי מאֵוָואפּוֹ-רַאסט.

כן! אֵוָואפּוֹ-רַאסט אינו רעיל, ובכל מקרה יורד במים כי הוא מבוסס מים.

יש מספר דברים שיכולים למנוע מאֵוָואפּוֹ-רַאסט לעבוד. קודם כל, וודאו שהחלודה אינה מכוסה בגריז או שמן עבה (שמנים דקים יפורקו ע"י הדטרגנט שבחומר). אם החומר הוקפא בעבר יתכן ולא יעבוד. עדיף לאחסן במקום מוצל - חשיפה לטמפרטורות מאוד גבוהות עלולות לפרק את החומר - אך מדובר בטמפרטורות גבוהות ממה ששמש ישירה גורמת. אם כבר השתמשתם באמבט הטבילה מספר רב של פעמים, יתכן ומיציתם את יכולתו להוריד חלודה והגיע הזמן להזמין מיכל חדש של אֵוָואפּוֹ-רַאסט. אם המיכל חדש ולא נעשה בו הרבה שימוש, צרו קשר עם שירות הלקוחות ונשתדל לעזור.

לא. למרות שבאינטואיציה נשמע שחלודה וכתמי חלודה אמורים להיות אותו דבר, כתמי חלודה הם בעצם שונים מחלודה עצמה. אֵוָואפּוֹ-רַאסט אינה מסירה כתמי חלודה.

אֵוָואפּוֹ-רַאסט גֵ'ל

אֵוָואפּוֹ-רַאסט גֵ'ל מתאים לשימושים מאוד ספציפיים בהם לא ניתן לטבול את החפץ החלוד באֵוָואפּוֹ-רַאסט נוזלי מפאת גודלו או מכל סיבה אחרת. לחומר מספר תכונות מיוחדות:

1. הג'ל סמיך מאוד, ולכן ניתן ליישם אותו על משטחים אנכיים בלי שינזול לרצפה.
2. הג'ל מתייבש לאט. עדיין חשוב לכסות אותו עם פלסטיק כדי למנוע התייבשות, ולדאוג לא ליישם אותו בשמש ישירה או בימים חמים מידי, כדי שישאר רטוב ליותר זמן. זכרו שהג'ל מפסיק לעבוד ברגע שמתייבש.
3. בשונה מכמעט כל מסיר חלודה הנמצא כעת בשוק, אֵוָואפּוֹ-רַאסט גֵ'ל הינו ידידותי לסביבה.

אנו ממליצים להשתמש באֵוָואפּוֹ-רַאסט נוזלי כשאפשר, היות ומדובר בחומר "ידידותי" יותר (לא חומצתי וניתן לשימוש מספר רב של פעמים וכו'). למרות זאת, אֵוָואפּוֹ-רַאסט גֵ'ל מתאים מאוד לשימושים בהם אי אפשר לטבול את החפץ החלוד, בשל היכולת המרשימה שלו להדבק למשטחים אנכיים ולהסיר אפילו חלודה כבדה.

יש לעיין בעמוד "הוראות שימוש" שבאתר.

 עדיף להשתמש בכפפות. בשונה מאֵוָואפּוֹ-רַאסט נוזלי, אֵוָואפּוֹ-רַאסט גֵ'ל הינו חומצתי, ולכן יש לנקוט באמצעי בטיחות הולמים כגון כפפות והגנת עיניים. מגע קצר-טווח עם עור לא מהווה סכנה, אך עלול לגרום לגירוי. ניתן לעיין בעמוד "מידע בטיחותי".

כשנה מתאריך הייצור, וכ21 יום מהפתיחה. חשוב לשמור במקום מוצל ולמנוע התייבשות החומר. חשוב גם למנוע את הקפאתו.

לאחר שימוש, יש לשטוף במים. אריזות ריקות יש לסגור ולהשליך לפח.

כן. ככל שהחפץ החלוד נקי יותר אֵוָואפּוֹ-רַאסט גֵ'ל יעבוד טוב יותר.

כן. אֵוָואפּוֹ-רַאסט יסיר ציפויים אלה תוך כ-30 דקות. אלגון (אנודיזציה) לא ייפגע. צבע לא ייפגע אם אינו תחמצת (מכיל חמצן) ובתנאי שאין מתחתיו חלודה.

אֵוָואפּוֹ-רַאסט גֵ'ל משווק בישראל בדליי גלון ובמיכלי 236 מ"ל. נבחנת האפשרות לייבא עוד גדלים.

יש לשטוף מייד את העיניים (או פה) עם מים ולגשת לטיפול רפואי. ניתן להראות לצוות הרפואי את העמוד "מידע בטיחותי" שבאתר. לא צפוי נזק בלתי הפיך, אך יתכן גירוי של העיניים. במקרה של בליעה יש לשתות הרבה מים ולגשת לטיפול רפואי ליתר בטחון.

רמת ה-PH של אֵוָואפּוֹ-רַאסט גֵ'ל הינה 2.0-3.0 ולכן נחשבת חומצה.

לרוב לא, אך יש לבצע ניסוי במקום נסתר לפני תחילת העבודה. 

כן! בשונה מאֵוָואפּוֹ-רַאסט נוזלי אֵוָואפּוֹ-רַאסט גֵ'ל מסיר חימצון מרוב המתכות. אֵוָואפּוֹ-רַאסט גֵ'ל לא יפגע בנחושת, אלומיניום, פליז, פלסטיק, ויניל וגומי. כמובן יש לבצע ניסוי במקום נסתר לפני תחילת העבודה.

רַאסט-בלוק

רַאסט-בּלוק "חוסם" היווצרות של חלודה וקורוזיה ומגן על מתכת. ניתן להשתמש על כל סוגי המתכות. לאחר יישום, רַאסט-בּלוק מייצר שכבה דקה ובלתי נראית על פני המתכת אשר  מגנה מפני הלחות שמעודדת החלדה. יש לזכור שראסט בּלוק הינו מבוסס מים ולכן גם יורד במים. המוצר נועד להגן על מתכת מהחלדה עקב מגע עם לחות. לכן המוצר מפורסם כמתאים לשימוש פנים.

יש לעיין בעמוד "הוראות שימוש" שבאתר.

עד כשנה, תלוי במספר גורמים, כגון סוג המתכת, עד כמה המתכת חלקה, טמפרטורת אחסנה ויישום, רמת לחות וכו'.

לא. אין צורך לא בכפפות ולא במשקפי מגן משום שרַאסט-בּלוק אינו חומצתי, ופחות קורוסיבי (בסיסי) מסבון כלים. ניתן לעיין בעמוד "מידע בטיחותי" באתר.

לא. לאחר התייבשות השכבה המגנה של רַאסט-בּלוק תהיה בלתי מורגשת ובלתי ניראת.

רַאסט-בּלוק משווק בישראל במיכלי 473 מ"ל להתזה. נבחנת האפשרות לייבא עוד גדלים.

ברמת העקרון חיי המדף הם אינסופיים, אבל חשוב לשמור במקום מוצל. חשוב גם למנוע את הקפאתו.

לאחר שימוש, יש לשטוף במים. אריזות ריקות יש לסגור ולהשליך לפח. ניתן גם לעשות שימוש חוזר במיכל לאחר שטיפה.

לרוב לא. יש לבצע ניסוי במקום נסתר לפני התחלת השימוש.

כן. רוב סוגי הצבע והציפויים מתחברים ישירות למתכת ורַאסט-בּלוק ימנע התחברות זו. לכן אנו ממליצים לשטוף את החפץ במים וליבש אותו לפני צביעה בהתאם להוראות היצרן.

לא. ראסט בּלוק הוא מבוסס מים ולכן גם יורד במים. המוצר נועד להגן על מתכת מהחלדה עקב מגע עם לחות. לכן המוצר מפורסם כמתאים לשימוש פנים.

רמת הPH של רַאסט-בּלוק הינה 8.5 ולכן הוא נחשב כבסיס קל. זו בערך רמת ה-PH של ביצים ואבקת סודה לשתיה, ויותר נמוכה מרמת הPH של סבון ידיים ומשחת שיניים (כ9.0).

ברמת העקרון רַאסט-בּלוק אינו רעיל או קורוסיבי (פחות מאשר סבון כלים) ולכן לא נשקפת סכנה אם נכנסת לעין או לפה, אך ליתר בטחון ממליצים לגשת לטיפול רפואי. ניתן להראות לצוות הרפואי את העמוד "מידע בטיחותי" שבאתר.

כן! רַאסט-בּלוק אינו רעיל וניתן להשתמש בו על כלי ברזל גם במטבח, אך יש להוריד את הציפוי במים וסבון לפני השימוש ולפני תהליך ההשחמה.